
DDR Termination Regulator 4.5V to 5.5V 20-Pin WQFN EP T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS51716RUKR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Input Current | 600uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.1mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 28V |
| Output Current | 2A |
| Output Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 600uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | D-CAP2™ |
| Supply Current | 600uA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS51716RUKR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
