
The TPS53124RGETG4 is a dual DC/DC controller from Texas Instruments, featuring a maximum output current of 15A and an operating supply voltage of 24V. It operates at a maximum frequency of 380kHz and has a maximum input voltage of 24V. The device is packaged in a VQFN package and is RoHS compliant. It has a quiescent current of 450uA and can operate over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS53124RGETG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | VQFN |
| Duty Cycle | 89% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Duty Cycle | 89% |
| Max Frequency | 380kHz |
| Max Input Voltage | 24V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 15A |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Output Voltage | 760mV |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 450uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TPS53124 |
| Weight | 0.001601oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS53124RGETG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
