
3.5V to 60V Input, 1.5A Step-Down Converter with Eco-Mode 10-HVSSOP -40 to 150
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS54160DGQG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | HVSSOP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 3.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Max Output Voltage | 58V |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 58V |
| Package Quantity | 80 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 116uA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Eco-Mode™ |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Buck-Boost |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS54160DGQG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
