1.3A SWITCHING REGULATOR, 780kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO10, GREEN, PLASTIC, MSOP-10
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Texas Instruments TPS61013DGSRG4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | MSOP |
| Max Input Voltage | 2.5V |
| Min Input Voltage | 800mV |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Supply Current | 50uA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Topology | Boost |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Texas Instruments TPS61013DGSRG4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.