The TPS709B33DBVT is a fixed linear voltage regulator with a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 150mA. It is available in an LSSOP-8 package and operates over a temperature range of -40°C to 125°C. The device has a dropout voltage of 0.3V and is suitable for use in a variety of applications requiring a stable voltage supply.