Texas Instruments TPS71921-22DRVR technical specifications.
| Accuracy | 2.5% |
| Input Bias Current | 90uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Min Current Limit | 240mA |
| Max Input Voltage | 6.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Output Voltage | 2.1V |
| Min Output Voltage | 2.1V |
| Max Power Dissipation | 1.053W |
| Max Supply Current | 250uA |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Regulators | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.2V |
| Output Voltage Accuracy | 2.5% |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 1.053W |