The 887FU-332M-P3 is a fixed inductor from Toko Denshi with a package size of 0603 and dimensions of 3.5mm in length, 3.5mm in width, and 2.2mm in height. It has an inductance of 3.3mH and a tolerance of 20%. The inductor is packaged on a tape and reel and is not radiation hardened or shielded. It contains lead and is suitable for general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toko Denshi 887FU-332M-P3 technical specifications.
| Package/Case | 0603 |
| Depth | 3.5mm |
| Height | 2.2mm |
| Inductance | 3.3mH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.5mm |
| Max DC Current | 30mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | 20% |
| Width | 3.5mm |