The FSLU2520-R27KP2 is a ferrite fixed inductor from Toko Denshi with a current rating of 420mA and a DC resistance of 380mR. It has a self resonant frequency of 425MHz and an inductance of 270nH. The inductor is available in a 2520 package and is suitable for surface mount applications. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toko Denshi FSLU2520-R27KP2 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 420mA |
| DC Resistance (DCR) | 380mR |
| Height - Seated (Max) | 0.071inch |
| Inductance | 270nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.098inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Self Resonant Frequency | 425MHz |
| Series | FSLU2520 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 25.2MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.079inch |