The FSLU2520-R47KP2 is a ferrite inductor from Toko Denshi with a current rating of 350mA and a DC resistance of 490mR. It is available in a 1008 package and is designed for surface mount applications. The inductor operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a self resonant frequency of 260MHz. It is unshielded and available in a tape and reel packaging with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toko Denshi FSLU2520-R47KP2 technical specifications.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 350mA |
| DC Resistance (DCR) | 490mR |
| Height - Seated (Max) | 0.07inch |
| Inductance | 470nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.098inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 260MHz |
| Series | FSLU2520 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 25.2MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.079inch |