The LL2012-FHL47NJ is a ceramic inductor from Toko Denshi with a package size of 0805. It has a core material of ceramic and a DC resistance of 550mR. The inductor is rated for a maximum DC current of 300mA and operates within a temperature range of -40°C to 100°C. It is packaged in tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toko Denshi LL2012-FHL47NJ technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 550mR |
| Depth | 1.45mm |
| Height | 1.3mm |
| Inductance | 47nH |
| Length | 2.2mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 800MHz |
| Series | LL2012-FHL |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 5% |