The LL2012-FHL8N2J is an 0805 ceramic inductor from Toko Denshi with a maximum DC current of 300mA and a DC resistance of 180mR. It has an inductance of 8.2nH and a self-resonant frequency of 2GHz. The inductor is available in tape and reel packaging and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -40°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toko Denshi LL2012-FHL8N2J technical specifications.
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ceramic |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 180mR |
| Depth | 1.45mm |
| Height | 0.8mm |
| Inductance | 8.2nH |
| Length | 2.2mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2GHz |
| Series | LL2012-FHL |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 5% |