
NPN RF BJT transistor, single element, silicon, surface mount. Features 12V collector-emitter voltage, 80mA collector current, and 7000MHz transition frequency. Packaged in a 3-pin SSM (SOT-416) plastic lead-frame SMT with gull-wing leads, measuring 1.6mm x 0.8mm x 0.7mm. Operates from -55°C to 125°C with a maximum power dissipation of 100mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SC5086(T5LKMC2) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SSM |
| Package/Case | SSM |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 1.6 |
| Package Width (mm) | 0.8 |
| Package Height (mm) | 0.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.9(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOT-416 |
| Material | Si |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 12V |
| Maximum Collector Base Voltage | 20V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 3V |
| Maximum DC Collector Current | 0.08A |
| Maximum Power Dissipation | 100mW |
| Maximum Transition Frequency | 7000(Typ)MHz |
| Maximum Noise Figure | 2dB |
| Typical Output Capacitance | 1pF |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operational Bias Conditions | 10V/20mA |
| Typical Power Gain | 16.5dB |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SC5086(T5LKMC2) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.