
The Toshiba 2SJ200(LBP4KENW) is a single enhancement P-channel MOSFET packaged in a TO-3PN transistor outline package. It has a maximum drain source voltage of 180V and a maximum continuous drain current of 10A. The device is designed for through hole mounting and has a maximum power dissipation of 120mW. The operating temperature range is from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SJ200(LBP4KENW) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | TO-3PN |
| Package/Case | TO-3PN |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 15.9(Max) |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 19 |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | P |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 180V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 10A |
| Material | Si |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 1300@30VpF |
| Maximum Power Dissipation | 120000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SJ200(LBP4KENW) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.