
P-channel enhancement mode silicon power MOSFET, surface mountable in a 3-pin New PW-Mold package (2+Tab). Features a maximum drain-source voltage of 60V and a continuous drain current of 5A. Operates with a maximum gate-source voltage of ±20V and a maximum power dissipation of 20000mW. Utilizes L2-pi-MOS V process technology for efficient switching.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SJ377(T6LKENW) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | New PW-Mold |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 2 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 6.5 |
| Package Width (mm) | 5.5 |
| Package Height (mm) | 2.3 |
| Package Weight (g) | 0.36 |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | P |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | L2-pi-MOS V |
| Maximum Drain Source Voltage | 60V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 5A |
| Material | Si |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 2V |
| Maximum Drain Source Resistance | 190@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 22@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 22nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 630@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 20000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SJ377(T6LKENW) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.