The Toshiba 2SJ378(TP,Q) is a TO-220-3 packaged MOSFET with a maximum drain to source voltage of 60V and continuous drain current of 5A. It features an input capacitance of 630pF and a maximum power dissipation of 1.3W. The device is designed for through hole mounting and is available in tape and reel packaging with a quantity of 2000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 5A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Input Capacitance | 630pF |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rds On Max | 190mR |
| RoHS | Compliant |