
The Toshiba 2SK1061(TPE4) is a single enhancement mode N-channel MOSFET with a maximum drain source voltage of 60V and a maximum continuous drain current of 0.2A. It features a maximum power dissipation of 300mW and operates over a temperature range of -55°C to 150°C. The device is mounted through a hole and has a typical input capacitance of 55pF at 10V. It is constructed from silicon and has a maximum drain source resistance of 1000 ohms at 10V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK1061(TPE4) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 4.2(Max) |
| Package Width (mm) | 2.6(Max) |
| Package Height (mm) | 3.2(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Small Signal |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 60V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.2A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 1000@10VmOhm |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 55@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 300mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK1061(TPE4) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.