
The Toshiba 2SK1529(LBP4KENW) is a single N-channel enhancement power MOSFET with a maximum drain-source voltage of 180V and a maximum continuous drain current of 10A. It features a TO-3PN package with a tab for through-hole mounting. The device operates over a temperature range of -55 to 150°C and is constructed from silicon material. The typical input capacitance at 30V is 700pF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK1529(LBP4KENW) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | TO-3PN |
| Package/Case | TO-3PN |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 15.5 |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 20 |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 180V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 10A |
| Material | Si |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 700@30VpF |
| Maximum Power Dissipation | 120000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK1529(LBP4KENW) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.