
The 2SK2601 is a 500V N-channel MOSFET with a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 125W and a maximum drain to source voltage of 500V. The device is packaged in a 3-pin SC-65 package and is rated for a continuous drain current of 10A. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2601 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 10A |
| Current Rating | 10A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Fall Time | 45ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 1.2nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 125W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 1R |
| RoHS Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2601 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
