
N-channel enhancement mode power MOSFET with 800V drain-source voltage and 5A continuous drain current. Features a TO-220NIS package with 3 through-hole pins and a tab, offering a maximum power dissipation of 45000mW. Operates across a temperature range of -55°C to 150°C, with a typical input capacitance of 1080pF at 25V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2605(LBNCN,Q) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-220 |
| Package/Case | TO-220NIS |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10 |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 15 |
| Seated Plane Height (mm) | 15 + 5.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | pi-MOS III |
| Maximum Drain Source Voltage | 800V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30V |
| Maximum Continuous Drain Current | 5A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 2200@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 34@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 34nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 1080@25VpF |
| Maximum Power Dissipation | 45000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2605(LBNCN,Q) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.