
N-channel enhancement mode silicon power MOSFET designed for through-hole mounting in a TO-220NIS package. Features a maximum drain-source voltage of 500V, continuous drain current of 5A, and a maximum power dissipation of 35W. The device offers a typical gate charge of 17nC at 10V and input capacitance of 780pF at 10V. Operating temperature range spans from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2662(RICOK,Q) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-220 |
| Package/Case | TO-220NIS |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10 |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 15 |
| Seated Plane Height (mm) | 15 + 5.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | pi-MOS V |
| Maximum Drain Source Voltage | 500V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30V |
| Maximum Continuous Drain Current | 5A |
| Material | Si |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 4V |
| Maximum Drain Source Resistance | 1500@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 17@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 17nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 780@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 35000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2662(RICOK,Q) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.