
N-channel enhancement mode silicon power MOSFET designed for through-hole mounting. Features a maximum drain-source voltage of 500V and a continuous drain current of 15A. Housed in a TO-3PN package with 3 pins and a tab, offering a maximum power dissipation of 150W. Operates within a temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2698(PAIRNEMICF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | TO-3PN |
| Package/Case | TO-3PN |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 15.9(Max) |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 19 |
| Seated Plane Height (mm) | 23.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 5.45 |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | pi-MOS V |
| Maximum Drain Source Voltage | 500V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30V |
| Maximum Continuous Drain Current | 15A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 400@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 58@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 58nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 2600@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 150000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2698(PAIRNEMICF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.