Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2698T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Continuous Drain Current (ID) | 15A |
| Current Rating | 15A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Fall Time | 65ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 2.6nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 400mR |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2698T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.