Mosfet N-ch 500V 8A TO220SM
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8A |
| Current Rating | 8A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Fall Time | 40ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Input Capacitance | 1.3nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 65W |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 850mR |
| RoHS Compliant | No |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not CompliantNo |