
N-channel enhancement mode power MOSFET featuring 60V drain-source voltage and 20A continuous drain current. This through-hole mounted component utilizes L2-pi-MOS V process technology and is housed in a 3-pin (3+Tab) Case DP package with a 2.3mm pin pitch. Key specifications include a maximum drain-source on-resistance of 55mΩ at 10V and a maximum power dissipation of 40W. Operating temperature range is -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK2782(T6L1DNGIK) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | Module |
| Package/Case | Case DP |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 6.8(Max) |
| Package Width (mm) | 5.5 |
| Package Height (mm) | 2.5(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.3 |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Category | Power MOSFET |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | L2-pi-MOS V |
| Maximum Drain Source Voltage | 60V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 20A |
| Material | Si |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 2V |
| Maximum Drain Source Resistance | 55@10VmOhm |
| Typical Gate Charge @ Vgs | 25@10VnC |
| Typical Gate Charge @ 10V | 25nC |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 880@10VpF |
| Maximum Power Dissipation | 40000mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Typical Output Capacitance | 330pF |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK2782(T6L1DNGIK) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.