
The 2SK3374(FUNAI) is a single N-channel enhancement MOSFET from Toshiba with a maximum drain source voltage of 450V and maximum continuous drain current of 1A. It is packaged in a 3-pin TPS package with a seated plane height of 8.5mm and a pin pitch of 2.5mm. The MOSFET is suitable for through hole mounting and has a maximum drain source resistance of 4600 ohms at 10V. It is made from silicon material and has a maximum gate source voltage of ±30V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK3374(FUNAI) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TPS |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 8 |
| Package Width (mm) | 3.5 |
| Package Height (mm) | 7 |
| Seated Plane Height (mm) | 8.5 |
| Pin Pitch (mm) | 2.5 |
| Package Weight (g) | 0.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 450V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30V |
| Maximum Continuous Drain Current | 1A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 4600@10VmOhm |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK3374(FUNAI) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.