The Toshiba 2SK3561 is a TO-220-3 flange mount MOSFET with a nominal Vgs of 4V and a maximum Rds On of 850mR. It has a maximum power dissipation of 40W and a continuous drain current of 8A. The device is rated for a DC voltage of 500V and is available in a package quantity of 50. It is packaged in a rail/Tube format and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 2SK3561 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8A |
| Current Rating | 8A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V |
| Dual Supply Voltage | 500V |
| Input Capacitance | 1.05nF |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Vgs | 4V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 40W |
| Rds On Max | 850mR |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Through Hole |
| DC Rated Voltage | 500V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Toshiba 2SK3561 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.