Switching rectifier diode, 600V peak reverse voltage, 30A maximum continuous forward current. Features 50ns reverse recovery time and 165A peak non-repetitive surge current. Housed in a 3-pin TO-3PN plastic package with through-hole mounting. Dual common cathode configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 30JL2C41(LBHITHL) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-3PN |
| Package/Case | TO-3PN |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 15.5 |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 20 |
| Seated Plane Height (mm) | 22.7(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 5.45 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Dual Common Cathode |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 600V |
| Maximum Continuous Forward Current | 30A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 165A |
| Peak Forward Voltage | 2@15AV |
| Peak Reverse Current | 50uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 50ns |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -40 to 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 30JL2C41(LBHITHL) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.