
The 3BZ41(TPA2) is a single configuration diode with a peak reverse repetitive voltage of 100V and a maximum continuous forward current of 3A at 45°C. It has a peak non-repetitive surge current of 200A and a peak forward voltage of 1V. The diode is available in a 3-6E1A package with a pin count of 2 and a PCB count of 2. It can be mounted through a hole and operates over a temperature range of -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba 3BZ41(TPA2) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | 3-6E1A |
| Package/Case | 3-6E1A |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 8 |
| Package Diameter (mm) | 6 |
| Mounting | Through Hole |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100V |
| Maximum Continuous Forward Current | 3@Ta=45CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200A |
| Peak Forward Voltage | 1V |
| Peak Reverse Current | 30uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -40 to 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba 3BZ41(TPA2) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.