Toshiba DF5A6.8LF(TE85L,F) technical specifications.
| Package/Case | SOT-25 |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 6.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Max Reverse Leakage Current | 500nA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Unidirectional Channels | 4 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 5V |
| Zener Voltage | 6.8V |