GT25Q301(Q), IGBT Transistor N-channel, 25 A 1200 V, 3-Pin TO-3PLH
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2kV |
| Collector-emitter Voltage-Max | 2.7V |
| Input Type | STANDARD |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Collector Current | 25A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reverse Recovery Time | 350ns |
| RoHS | Compliant |