
Switching diode featuring a double dual common anode configuration. This surface-mount component offers an 85V peak reverse repetitive voltage and a 0.1A maximum continuous forward current. It boasts a fast 1.6ns peak reverse recovery time and a 2A peak non-repetitive surge current capability. Packaged in a compact 2mm x 1.25mm x 0.9mm USV (lead-frame SMT) with a 0.65mm pin pitch, it operates from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba HN4D01JU(T5RNITE,F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package/Case | USV |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 1.25 |
| Package Height (mm) | 0.9 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.95 |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Package Weight (g) | 0.006 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Double Dual Common Anode |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 85V |
| Maximum Continuous Forward Current | 0.1A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 2A |
| Peak Forward Voltage | 1.2V |
| Peak Reverse Current | 0.5uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 1.6(Typ)ns |
| Maximum Power Dissipation | 200mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100070 |
| Schedule B | 8541100070 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba HN4D01JU(T5RNITE,F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.