
The Toshiba JDH3D01S(TE85L,F) is a single Schottky diode with a maximum continuous forward current of 0.025A and a peak forward voltage of 0.25V at 0.002A. It is packaged in a SOT-416 lead-frame SMT package with a plastic material and a surface mount configuration. The diode operates over a temperature range of -55 to 125C and has a maximum operating temperature of 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba JDH3D01S(TE85L,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SSM |
| Package/Case | SSM |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 1.6 |
| Package Width (mm) | 0.8 |
| Package Height (mm) | 0.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.9(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOT-416 |
| Type | Schottky Diode |
| Configuration | Single |
| Maximum Continuous Forward Current | 0.025A |
| Peak Forward Voltage | 0.25(Typ)@0.002AV |
| Peak Reverse Current | [email protected]uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | 125°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100070 |
| Schedule B | 8541100070 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba JDH3D01S(TE85L,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.