
The JDV2S71E(TPH2) is a surface mount varactor diode from Toshiba with a maximum reverse voltage of 30V and a minimum tuning ratio of 10. It is designed for use in UHF and SHF applications and has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 150°C. The diode is packaged in an ESC package with a seated plane height of 0.6mm and a package material of glass.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba JDV2S71E(TPH2) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | ESC |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 1.2 |
| Package Width (mm) | 0.8 |
| Package Height (mm) | 0.6 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.6 |
| Package Material | Glass |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Tuner |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Voltage | 30V |
| Minimum Tuning Ratio | 10 |
| Tuning Ratio Test Condition | 1V/25V |
| Minimum Diode Capacitance | 6@1VpF |
| Applications Frequency Range | UHF|SHF |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba JDV2S71E(TPH2) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.