
NPN RF BJT transistor for surface mount applications. Features a 5V collector-emitter voltage and 0.04A collector current. This single-element silicon transistor offers a maximum power dissipation of 100mW and a typical transition frequency of 10000MHz. Housed in a 3-pin SSM (SOT-416) plastic package with gull-wing leads, it has a pin pitch of 0.5mm. Operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba MT3S03AS(TE85L,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SSM |
| Package/Case | SSM |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 1.6 |
| Package Width (mm) | 0.8 |
| Package Height (mm) | 0.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.9(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOT-416 |
| Material | Si |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 5V |
| Maximum Collector Base Voltage | 10V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 2V |
| Maximum DC Collector Current | 0.04A |
| Maximum Power Dissipation | 100mW |
| Minimum DC Current Gain | 80@5mA@1V |
| Minimum DC Current Gain Range | 50 to 120 |
| Maximum Transition Frequency | 10000(Typ)MHz |
| Maximum Noise Figure | 3dB |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operational Bias Conditions | 3V/20mA |
| Typical Power Gain | 8dB |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba MT3S03AS(TE85L,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.