
The RN1227(TPE4) is a Toshiba NPN single transistor with a maximum collector-emitter voltage of 50V and a maximum continuous DC collector current of 800mA. It has a maximum power dissipation of 300mW and a typical input resistor of 2.2. The transistor is mounted through a hole and has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba RN1227(TPE4) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 4.2(Max) |
| Package Width (mm) | 2.6(Max) |
| Package Height (mm) | 3.2(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 50V |
| Maximum Continuous DC Collector Current | 800mA |
| Maximum Power Dissipation | 300mW |
| Typical Input Resistor | 2.2kOhm |
| Typical Resistor Ratio | 0.22 |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 0.25@1mA@50mAV |
| Minimum DC Current Gain | 90@100mA@5V |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba RN1227(TPE4) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.