
PNP Digital Transistor, Surface Mount, S-Mini Package (3-Pin, Gull-wing leads, 2.9mm L x 1.5mm W x 1.1mm H). Features 50V Collector-Emitter Voltage, 800mA Continuous DC Collector Current, and 200mW Power Dissipation. Includes a 2.2 kOhm typical input resistor with a 0.22 resistor ratio. Operates from -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba RN2427(T5LCANO-O,F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | S-MINI |
| Package/Case | S-Mini |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 2.9 |
| Package Width (mm) | 1.5 |
| Package Height (mm) | 1.1 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.15 |
| Pin Pitch (mm) | 0.95 |
| Package Weight (g) | 0.012 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | PNP |
| Configuration | Single |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 50V |
| Maximum Continuous DC Collector Current | 800mA |
| Maximum Power Dissipation | 200mW |
| Typical Input Resistor | 2.2kOhm |
| Typical Resistor Ratio | 0.22 |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 0.25@1mA@50mAV |
| Minimum DC Current Gain | 90@100mA@1V |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541210075 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba RN2427(T5LCANO-O,F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.