
The S2055N(F) is a TO-3P(HIS) packaged NPN transistor with a maximum collector-emitter voltage of 1500V and a maximum continuous DC collector current of 8000mA. It has a maximum power dissipation of 50W and a minimum DC current gain of 8 at 1A, 5V. The transistor is rated for operation between -55°C and 150°C. It is a single configuration device with a through-hole mounting type and a SC-65 JEDEC package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba S2055N(F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-3P(HIS) |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 15.5 |
| Package Width (mm) | 5.5 |
| Package Height (mm) | 16.5 |
| Seated Plane Height (mm) | 29 |
| Package Weight (g) | 5.5 |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | SC-65 |
| Type | NPN |
| Configuration | Single |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 1500V |
| Maximum Continuous DC Collector Current | 8000mA |
| Maximum Power Dissipation | 50000mW |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.2@[email protected]V |
| Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage | 1@[email protected]|5@[email protected]V |
| Minimum DC Current Gain | 8@1A@5V|[email protected]@5V |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541290095 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Toshiba S2055N(F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.