
Silicon Controlled Rectifier (SCR) with 600V repetitive peak reverse and forward blocking voltage. Features a 3-pin TO-92 plastic through-hole package with a maximum seated plane height of 6.5mm. Handles a surge current rating of 8A and a rated average on-state current of 0.5A. Requires a maximum gate trigger current of 0.2mA and a maximum gate trigger voltage of 0.8V. Operates within a temperature range of -65°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SF0R5J43(CRYDN-2) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-92 |
| Package/Case | TO-92 |
| Package Description | Plastic Header Style Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 5.1(Max) |
| Package Width (mm) | 4.1(Max) |
| Package Height (mm) | 4.7(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 4.7(Max) + 1.8 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-92 |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600V |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600V |
| Rated Average On-State Current | 0.5A |
| Surge Current Rating | 8A |
| Maximum Holding Current | 5mA |
| Peak On-State Voltage | 1.5@1AV |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.05mA |
| Maximum Gate Trigger Current | 0.2mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 0.8V |
| Maximum Gate Peak Inverse Voltage | 5V |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 125°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541300080 |
| Schedule B | 8541300080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba SF0R5J43(CRYDN-2) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.