
The Toshiba SM8J45A(N-JRC) is a TRIAC with a repetitive peak reverse voltage of 600V and a surge current rating of 88A. It is packaged in a TO-220AB case with a maximum package length of 10.3mm, width of 4.7mm, and height of 9mm, weighing 2g. The device is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SM8J45A(N-JRC) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220AB |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10.3(Max) |
| Package Width (mm) | 4.7(Max) |
| Package Height (mm) | 9(Max) |
| Package Weight (g) | 2 |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | TO-220AB |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600V |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600V |
| Surge Current Rating | 88A |
| Maximum Holding Current | 50mA |
| Maximum Gate Trigger Current | 30mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 2V |
| Peak On-State Voltage | 1.5@12AV |
| Repetitive Peak Off-State Current | 2mA |
| Maximum Rate of Rise of On-State Current | 50A/us |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | -40 to 125°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541300080 |
| Schedule B | 8541300080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba SM8J45A(N-JRC) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.