TRIAC with 600V repetitive peak reverse and forward blocking voltages, and an 88A surge current rating. Features a 3-pin TO-220NIS through-hole package with a 2.54mm pin pitch. Maximum holding current is 50mA, with a maximum gate trigger current of 30mA and a maximum gate trigger voltage of 1.5V. Operating temperature range is -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SM8JZ47(DAEW) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-220 |
| Package/Case | TO-220NIS |
| Package Description | Transistor Outline Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 10 |
| Package Width (mm) | 4.5 |
| Package Height (mm) | 15 |
| Seated Plane Height (mm) | 15 + 5.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Repetitive Peak Reverse Voltage | 600V |
| Repetitive Peak Forward Blocking Voltage | 600V |
| Surge Current Rating | 88A |
| Maximum Holding Current | 50mA |
| Maximum Gate Trigger Current | 30mA |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 1.5V |
| Peak On-State Voltage | 1.5@12AV |
| Repetitive Peak Off-State Current | 0.02mA |
| Maximum Rate of Rise of Off-State Voltage | 300(Typ)V/us |
| Maximum Rate of Rise of On-State Current | 50A/us |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | -40 to 125°C |
| Cage Code | S0562 |
| HTS Code | 8541300080 |
| Schedule B | 8541300080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
Download the complete datasheet for Toshiba SM8JZ47(DAEW) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.