P-channel MOSFET, single element, enhancement mode, silicon. 30V drain-source voltage, 0.1A continuous drain current. Features a 3-pin USM (SOT-323) surface mount package with dimensions of 2mm x 1.25mm x 0.9mm. Maximum power dissipation is 150mW, with an operating temperature range of -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SSM3J15FU(TE85L,F) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | USM |
| Package/Case | USM |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 1.25 |
| Package Height (mm) | 0.9 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOT-323 |
| Configuration | Single |
| Category | Small Signal |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | P |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 30V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.1A |
| Material | Si |
| Maximum Gate Threshold Voltage | 1.7V |
| Maximum Drain Source Resistance | 12000@4VmOhm |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 9.1@3VpF |
| Maximum Power Dissipation | 150mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541210095 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba SSM3J15FU(TE85L,F) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.