
P-channel MOSFET transistor for surface mount applications. Features 20V drain-source voltage, 0.1A continuous drain current, and 8000 mOhm drain-source resistance at 4V. This single-element, enhancement-mode transistor utilizes pi-MOS VI process technology and is housed in a 3-pin SOT-416 (SSM) plastic package with gull-wing leads. Operating temperature range is -55°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SSM3J16FS(TE85R) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SSM |
| Package/Case | SSM |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 1.6 |
| Package Width (mm) | 0.8 |
| Package Height (mm) | 0.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.9(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | SOT-416 |
| Configuration | Single |
| Category | Small Signal |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | P |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Process Technology | pi-MOS VI |
| Maximum Drain Source Voltage | 20V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±10V |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.1A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 8000@4VmOhm |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 11@3VpF |
| Maximum Power Dissipation | 100mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541210095 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba SSM3J16FS(TE85R) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.