
N-channel Silicon MOSFET, small signal, enhancement mode, single element. Features 30V drain-source voltage, 0.1A continuous drain current, and 4000 mOhm maximum drain-source resistance at 4V. Packaged in a 3-pin S-Mini surface-mount plastic lead-frame SMT with gull-wing leads, measuring 2.9mm x 1.5mm x 1.1mm. Operates from -55°C to 150°C with a maximum power dissipation of 200mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Toshiba SSM3K15F(TE85R) datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | S-MINI |
| Package/Case | S-Mini |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 2.9 |
| Package Width (mm) | 1.5 |
| Package Height (mm) | 1.1 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.15 |
| Pin Pitch (mm) | 0.95 |
| Package Weight (g) | 0.012 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Configuration | Single |
| Category | Small Signal |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Drain Source Voltage | 30V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20V |
| Maximum Continuous Drain Current | 0.1A |
| Material | Si |
| Maximum Drain Source Resistance | 4000@4VmOhm |
| Typical Input Capacitance @ Vds | 7.8@3VpF |
| Maximum Power Dissipation | 200mW |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | S0562 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541210095 |
| Schedule B | 8541210080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Toshiba SSM3K15F(TE85R) to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.