The TCR2DG12,LF is a single-output linear voltage regulator with an output voltage of 1.2V and a maximum output current of 200mA. It has a maximum power dissipation of 800mW and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The device is a surface mount component with a packaging quantity of 3000 units per reel. It has a low operating supply current of 45uA and a quiescent current of 70uA. The TCR2DG12,LF is a positive polarity regulator with a maximum input voltage of 5.5V and a minimum input voltage of 2V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2DG12,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 193mV |
| Input Bias Current | 70uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 45uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.2V |