The TCR2DG18,LF is a 1.8V fixed linear voltage regulator with an accuracy of 1%. It can handle a maximum power dissipation of 800mW and has a maximum output current of 200mA. The device is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C. It draws an operating supply current of 45uA and a quiescent current of 70uA when not in use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2DG18,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 104mV |
| Input Bias Current | 70uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 45uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |