The TCR2DG31,LF linear voltage regulator is a single output fixed voltage regulator with an output voltage of 3.1V. It can supply a maximum output current of 200mA and has a maximum power dissipation of 800mW. The device operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is available in a surface mount package. The TCR2DG31,LF has an accuracy of 1% and a quiescent current of 70uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2DG31,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.1V |