The TCR2DG33,LF is a single-output linear voltage regulator with an output voltage of 3.3V and a maximum output current of 200mA. It operates from an input voltage range of 2V to 5.5V and has a dropout voltage of 640mV. The device is suitable for surface mount applications and has a maximum power dissipation of 800mW. It can operate over a temperature range of -40°C to 85°C and has a quiescent current of 70uA. The TCR2DG33,LF is a non-radiation hardened device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2DG33,LF technical specifications.
| Accuracy | 1% |
| Dropout Voltage | 640mV |
| Input Bias Current | 70uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 45uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |