The Toshiba TCR2EE18,LM(CT is a linear voltage regulator LDO with a nominal output voltage of 1.8V. It can handle a maximum input voltage of 5.5V and a minimum input voltage of 2.3V. The regulator can supply a maximum output current of 150mA. It has a maximum operating temperature of 150°C and is packaged in a 5-pin SOT-553 package.