The TCR2EE28,LM is a single-output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 2.8V. It can supply up to 200mA of output current and has a maximum power dissipation of 320mW. The device operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a low quiescent current of 60uA. It is available in a surface-mount SOT-553 package and is packaged on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2EE28,LM technical specifications.
| Package/Case | SOT-553 |
| Dropout Voltage | 180mV |
| Input Bias Current | 60uA |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 320mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 35uA |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.8V |