The TCR2EN15,LF is a single output linear voltage regulator with a fixed output voltage of 1.5V and a maximum output current of 200mA. It operates from a minimum input voltage of 1.5V to a maximum of 5.5V and has a maximum power dissipation of 300mW. The device is designed for surface mount applications and has a quiescent current of 60uA. It can withstand a maximum operating temperature of 85°C and a minimum of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Toshiba TCR2EN15,LF technical specifications.
| Dropout Voltage | 270mV |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 200mA |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 200mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.5V |